Авто Плус

Викенд тарифа: Тура низ фабриката на Tesla преку необично видео
Викенд тарифа: Тура низ фабриката на Tesla преку необично видео
Авто Плус

Tesla конечно ја отвори својата Гигафабрика во Берлин. Тоа е првиот производствен центар на производителот во Европа, а целата инвестиција чинеше 5 милијарди евра. За да го прослави отво...

VW укинува 60% од конвенционалните модели во Европа
VW укинува 60% од конвенционалните модели во Европа
Авто Плус

Моторите на внатрешно согорување на Volkswgen, барем на Балканот, се синоним за издржливост и квалитет. Сепак, VW Групацијата има некои други приоритети за својата иднина, а моделите кои ги користат о...

Opel слави 160 години иновации
Opel слави 160 години иновации
Авто Плус

Во 2022 година, Opel ја слави својата годишнина. Веќе 160 години, брендот со амблем на молња ги прави иновациите достапни за сите. Ова го обезбеди самиот Adam Opel кога ја основа компанијата во август...

Smart #1 електричниот кросовер ја најавува новата иднина на брендот
Smart #1 електричниот кросовер ја најавува новата иднина на брендот
Авто Плус

Компанијата Smart тргнува по нов пат, а новиот целосно електричен кросовер наречен #1 го најавува она што можеме да го очекуваме од производителот во иднина. Новиот Smart #1 е драстично отстапување од...

Porsche дополнително инвестира во е-горива за да ги зачува моторите
Porsche дополнително инвестира во е-горива за да ги зачува моторите
Авто Плус

Додека целата автомобилска индустрија се насочува кон делумна или целосна електрификација, Porsche работи и на друго, многу важно поле. Голем број од европските брендови најавија дека до крајот на ова...

AMG SL43 дебитира со четирицилиндерски мотор и F1 технологија
AMG SL43 дебитира со четирицилиндерски мотор и F1 технологија
Авто Плус

Речиси шест децении откако последниот SL со четирицилиндерски мотор се симна од производствената лента во 1963 година, Mercedes одново го враќа истиот агрегат во поставата на SL вграден во ликот и дел...

Поранешниот шеф на Porsche е нов извршен директор на Škoda
Поранешниот шеф на Porsche е нов извршен директор на Škoda
Авто Плус

Škoda врти нов лист во својата историја, а новото поглавје ќе започне од јули оваа година кога чешкиот производител од Млада Болеслав ќе добие нов извршен директор. Почнувајќи од 1 јули,...

Тест Kia Sportage: Нова перцепција на позната тема
Тест Kia Sportage: Нова перцепција на позната тема
Авто Плус

Во Kia одлучија силно да ја притиснат педалата и на моделот Sportage да му обезбедат комплетно нов и особено карактерен екстериер, создадено е целосно дигитално решение во кабината, а тука е и&nb...

GM и Honda најавија заедничка ЕВ платформа
GM и Honda најавија заедничка ЕВ платформа
Авто Плус

General Motors и Honda најавија дека нивната соработка во светот на технологијата за електрични возила ќе продолжи и ќе се прошири во иднина. Двата автомобилски производители ќе соработуваат заедно за...

Polestar ќе го снабди Hertz со 65.000 електрични возила
Polestar ќе го снабди Hertz со 65.000 електрични возила
Авто Плус

Компанијата за изнајмување на возила, Hertz, го најави своето ново партнерство со шведскиот производител на електрични автомобили Polestar, според кое Hertz ќе купи 65.000 електрични возила од произво...