АлсатМ

Аларм за бомба во Народниот театар
Аларм за бомба во Народниот театар
АлсатМ 0 коментари

Првично се зборуваше дека има бомба во МНР, но потоа се покажа дека алармот за бомба бил во Народниот театар на Македонија. Оваа информација официјално доаѓа во МВР. Неофицијални информации велат дека...

Неофицијално се работи за дојава за бомба во Народниот театар
Неофицијално се работи за дојава за бомба во Народниот театар
АлсатМ 0 коментари

Пред неколку минути аларм за поставена бомба во центарот на Скопје. Полицијата го евакуираше просторот околу Театарот и Министерството за надворешни работи. На овој простор е забележано засилено прису...

Во Владата се разговара за вакцинација преку матични лекари
Во Владата се разговара за вакцинација преку матични лекари
АлсатМ 0 коментари

Попладнево на седница на Владата поминаа мотивационите мерки за вакцинација на населението преку матични лекари. Оваа мерка доаѓа за да се олесни вакцинацијата на населението и да се забрза вакцинациј...

Aлбански јазик, занемарлив на веб-страницата на Уставниот суд
Aлбански јазик, занемарлив на веб-страницата на Уставниот суд
АлсатМ 0 коментари

Новинар: Фатлуме ДервишиAdvertisementsУставниот суд на својата веб-страница воопшто ја нема опцијата на албански јазик, туку само македонски и англиски јазик. Сите материјали, вклучително и судските о...

Конечно свикана седница на Парламентот за носење закони
Конечно свикана седница на Парламентот за носење закони
АлсатМ 0 коментари

Собранието на 9 декември свика пленарна седница на која ќе стави на гласање повеќе закони кои останаа во процедура со месеци. На 54-та седница се очекува да бидат ратификувани 9 договори и меморандуми...

Уставниот суд не почитува ни албански јазик, ни правична застапеност
Уставниот суд не почитува ни албански јазик, ни правична застапеност
АлсатМ 0 коментари

Органот кој ја штити уставноста и законитоста не го применува Законот за употреба на јазиците ниту принципот на правична етничка застапеност. Уставниот суд на својата веб-страница воопшто ја нема опци...

Позната состојбата со новозаболени и починати од Ковид-19 во последниве 24 часа
Позната состојбата со новозаболени и починати од Ковид-19 во последниве 24 часа
АлсатМ 0 коментари

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:Направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на КОВИД-19:Скопје ...

ПАРИ – Заев во Скопје ставаше бројчаници,…
ПАРИ – Заев во Скопје ставаше бројчаници,…
АлсатМ 0 коментари

Како резултат на високиот долг од 24 милиони евра и преку 400 активни предмети преку извршители, блокирана е сметката на општина Тетово. Градоначалникот Биљал Касами вели дека најголемиот дел од долго...

Заев не го сака Беким Сали за…
Заев не го сака Беким Сали за…
АлсатМ 0 коментари

Во текот на неделава се очекува нова средба Заев-Гаши на која ќе се разговара за поделба на ресорите и кадровските прашања. Вчерашниот состанок донел само согласност за програмските дефиниции, но сепа...

Водата во Струга денеска уште поматна, општината…
Водата во Струга денеска уште поматна, општината…
АлсатМ 0 коментари

Втор ден водата од градскиот водовод во Струга е забранета за пиење, поради зголемена матност која се појавува при секој пообилен дожд. Според Центарот за јавно здравје, матноста на водата денеска во ...