АлсатМ

Приведен бегалец од затвор баран со потерница
Приведен бегалец од затвор баран со потерница
АлсатМ

Полициски службеници уапсиле бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор над десет години, соопшти Министерството за внатрешни работи.Advertisements– Денеска (10.08.2022) во 16:45 час...

МНР: Немаме информации дека македонски државјани се борат во Украина
МНР: Немаме информации дека македонски државјани се борат во Украина
АлсатМ

Министертво за надворешни работи на Северна Македонија нема информации за евентуално учество на македонски државјани во војната во Украина, по објавата на руското Министерство за одбрана дека меѓу стр...

693 нови позитивни случаи со КОВИД-19
693 нови позитивни случаи со КОВИД-19
АлсатМ

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови, а регистрирани се нови 693 случаи на КОВИД-19: Скопје...

МОН ги прифаќа критиките за училишните текстови
МОН ги прифаќа критиките за училишните текстови
АлсатМ

Министерот за образование Јетон Шаќири во интервју за Алсат вели дека ќе ги поздрави сите критики и забелешки од експертите за образованието во однос на учебниците од новиот наставен концепт, особено ...

ВМРО: „СДСМ и ДУИ прават хаос во образованието“
ВМРО: „СДСМ и ДУИ прават хаос во образованието“
АлсатМ

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека владата на СДСМ и ДУИ прави хаос во образованието. Нема книги и свидетелства и се импровизира. Од партијата на Христијан Мицкоски велат дека наместо Министерствот...

Децата во земјава дремат најмалку по 5 часа дневно на Интернет
Децата во земјава дремат најмалку по 5 часа дневно на Интернет
АлсатМ

Голем број малолетници поминуваат повеќе од 5 часа на Интернет. Овој податок произлезе од анкета на Агенцијата за електронски комуникации, во која се наведува дека 39 отсто од испитаниците потврдиле о...

Кичевчанецот со можни мајмунски сипаници избегал од болница!
Кичевчанецот со можни мајмунски сипаници избегал од болница!
АлсатМ

43-годишно лице од Кичево можеби е заразено од мајмунски сипаници. По 3 недели престој во Австрија, побарал лекарска помош кога се вратил. Од кичевската болница велат дека на одделението пристигнал во...

МВР: 29 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин на територија на СВР Тетово
МВР: 29 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин на територија на СВР Тетово
АлсатМ

Полицијата денеска во периодот од 09:00 до 14:00 часот на територијата на СВР Тетово спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачите кои не ги пропуштаат пешаците на пешачки премин, од...

Нема огревно дрво и за карбинските училишта, по третпат ќе се објави јавната набавка
Нема огревно дрво и за карбинските училишта, по третпат ќе се објави јавната набавка
АлсатМ

Неизвесна грејна сезона за подрачните училишта на територија на Oпштина Карбинци. Општината во два наврати распиша јавна набавка за огревно дрво, а како што вели градоначалникот на Општина Карбинци, В...

Граѓаните поделени за измените во Кривичниот законик со „безобѕирно возење“
Граѓаните поделени за измените во Кривичниот законик со „безобѕирно возење“
АлсатМ

Возење под дејство на алкохол со најмалку 1,50 грама на литар во крвта или под дејство на дрога и други наркотични супстанции, возење во погрешна насока, возење над 70 километри на час повеќе од дозво...