А1он

(ВИДЕО)  Ковачевски: Собранието треба да постапи доколку партија којашто е дел од Влада побара разрешувања на нивни министри
(ВИДЕО) Ковачевски: Собранието треба да постапи доколку партија којашто е дел од Влада побара разрешувања на нивни м...
А1он

Доколку партија која што е дел од Влада побара нејзини членови да бидат заменети со други тогаш нормално дека во Парламент тоа ќе го предложат, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, во одгов...

(ВИДЕО) Ковачевски: Поголеми пензии и силна поддршка во време на кризи, СДСМ се грижи за пензионерите
(ВИДЕО) Ковачевски: Поголеми пензии и силна поддршка во време на кризи, СДСМ се грижи за пензионерите
А1он

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски денеска го посети Сојузот на здружение на пензионери, каде оствари работен состанок со претставници на Здружението. На средбата се говореше за стандардот на п...

Скопската Итна помош доби седум амбулантни возила како донација од ЕУ
Скопската Итна помош доби седум амбулантни возила како донација од ЕУ
А1он

Седум возила за брза помош доби денеска Службата за итна помош во Скопје, како донација од ЕУ. Станува збор за најнова испорака на помош од ЕУ наменета за помош на здравството во обезбедување подобри ...

Гир: Загрижува слабата имплементација на препораките на Антикорупциска
Гир: Загрижува слабата имплементација на препораките на Антикорупциска
А1он

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска порача дека загрижува слабата имплементација на препораките на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Тој потенцираше дека сите препораки на ДКСК ка...

По Борис Бекер, и мајката го „остави“ еден од најдобрите тенисери во светот
По Борис Бекер, и мајката го „остави“ еден од најдобрите тенисери во светот
А1он

Данскиот тенисер Холгер Руне (20) вчера објави дека се разделил со поранешниот тренер Борис Бекер кој поднесе оставка, а денеска стигна веста дека и неговата мајка го „крева сидрото“. Имено, Анеке Рун...

Газдите може да ги издаваат становите по цени колку што сакаат: Пратениците против утврдување на горна граница за кириите
Газдите може да ги издаваат становите по цени колку што сакаат: Пратениците против утврдување на горна граница за кир...
А1он

Закон за дополнување на Законот за домување со кој се регулира изнајмувањето на станови, односно утврдување на највисоката цена за изнајмување на станови не помина во Собранието. Пратениците на Левица...

Се бара прогласување епидемија на Голема кашлица во Скопје, 18 случаи досега
Се бара прогласување епидемија на Голема кашлица во Скопје, 18 случаи досега
А1он

Комисијата за заштита од заразни болести препорача до министерот за здравство прогласување епидемија на голема кашлица за град Скопје. Со оглед на последните бројки, 18 потврдени случаи со голема кашл...

Се прекинува штрајкот во ФЗОМ – платите исти до мај
Се прекинува штрајкот во ФЗОМ – платите исти до мај
А1он

По тридневниот штрајк на вработените во Фондот за здравствено осигурување, поради одлуката за намалување на платите, донесена е одлука дека платите ќе останат со иста вредност, до 31 мај 2024 година. ...

Трет смртен случај во пожар во последниве 24 часа, човек изгорел во штала
Трет смртен случај во пожар во последниве 24 часа, човек изгорел во штала
А1он

Регионалниот ЦУК Штип известува дека има една жртва и при пожар на штала во с. Оџалија во Општина Карбинци. По добиената информација за пожар, на Единствениот повикувачки број 112 во ЦУК за запалена ш...

За Таравари утрешниот настан е седница, а не средба со Централното претседателство
За Таравари утрешниот настан е седница, а не средба со Централното претседателство
А1он

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари утрешниот повик за средба со членовите од Централното претседателство го гледа како заседание, а не средба пред веќе закажаната седница која ќе...

Пендаровски не кажува дали ќе остане на најавата дека нема да го потпише Законот за игри на среќа – Став ќе има откако ќе го добие законот
Пендаровски не кажува дали ќе остане на најавата дека нема да го потпише Законот за игри на среќа – Став ќе има откак...
А1он

Претседателот Стево Пендаровски не открива дали ќе опстои на најавата дека нема да стави потпис на измените на Законот за игри на среќа, кои денеска се на собраниска седница, а со кои треба да се отст...

Ковачевски: Ќе биде светски феномен влада што е задолжена за да организира избори успее да падне
Ковачевски: Ќе биде светски феномен влада што е задолжена за да организира избори успее да падне
А1он

Техничката влада кај нас е светски феномен, што не постои никаде во свет и сметам дека би бил уште еден светски феномен влада што е задолжена за да организира избори успее да падне, изјави лидерот на ...